Waldemar Sługocki
specjalista ginekolog-położnik


zadzwoń i umów się na wizytę:601 961 886


Z powodu nietrzymania moczu cierpi nawet 40% kobiet. Prawda jest więc taka, że jest to problem równie dokuczliwy, co powszechny, a jednak jeszcze do niedawna dostępne terapie pozostawiały wiele do życzenia.

Jedyną odpowiedzią były zabiegi inwazyjne, a nierzadko wyłącznie operacja. Dziś w Centrum Ginekologicznym Matejki 9 w Żarach mamy wreszcie do dyspozycji dużo łagodniejszą metodę.

powrót na stronęwww.cgm-zary.pl

Naglący problem

Trudno o przykład bardziej krępującego problemu zdrowotnego, niż nietrzymanie moczu. Wynika ono między innymi z osłabienia mięśni dna miednicy przychodzącego z wiekiem, dlatego większość kobiet postrzega tę dolegliwość jako problem seniora. Tymczasem inkontynencja bywa często następstwem porodu lub wysiłku związanego z dźwiganiem i dotyczy również młodych kobiet, którym trudniej się do tego przyznać, a niekiedy choćby dostrzec wczesne objawy dopiero rozwijającego się problemu.

Objawy natomiast z czasem niestety jedynie się nasilają. Potrafią zaskoczyć kobietę przy wielu formach ruchu... wywołać je może nawet zwykłe kichnięcie! W skrajnych przypadkach kobieta może obawiać się śmiać bez wkładki higienicznej. Nic dziwnego więc, że inkontynencja powoduje wycofanie się z życia intymnego czy aktywności sportowej i nierzadko prowadzi do depresji.

O tym można rozmawiać...

...również w telewizji! Zachęcamy do zapoznania się z rozmową z doktorem Waldemarem Sługockim dla Telewizji Regionalnej w Żarach, z którego dowiedzieć się można znacznie więcej o mitach krążących wokół nietrzymania moczu oraz sposobach jego leczenia:

Postaci inkontynencji

Można wyróżnić trzy zasadnicze odmiany nietrzymania moczu:

Parcia naglące

Tego rodzaju zaburzenia mikcji związane są z pęcherzem neurogennym. Mogą występować bez zwiększonego wysiłku (kaszlu, kichania, śmiechu, dźwigania) - mają miejsce nawet w zupełnym spoczynku.

Skuteczną jest tutaj farmakoterapia. Należy jednak pamiętać, iż pęcherz neurogenny jest nie tylko jednostką chorobową sam w sobie, ale również objawem lub następstwem innych patologii, np. uszkodzenia struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za oddawanie moczu (przez udar mózgu, guz, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponowo-rdzeniową lub inne), może być spowodowane przez cukrzycę, AIDS lub powikłania pooperacyjne.

Spektrum możliwych przyczyn parcia naglącego jest więc bardzo szerokie, stąd potrzeba indywidualnego doboru leków i dostosowania metod leczenia do każdej pacjentki.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Bywa następstwem przebytych porodów, dźwigania oraz sportów z nim związanych. Przychodzi także z wiekiem. Leczenie polega na wzmocnieniu tych mięśni poprzez (m.in.) ćwiczenia Kegla.

Zdaje się panować przekonanie, iż leczenie tego rodzaju inkontynencji możliwe jest jedynie drogą operacyjną. Wprawdzie istotnie dostępnych jest wiele takich, cechujących się różną skutecznością, metod i wciąż opracowywane są nowe (takie jak zakładanie taśm TVT lub operacje z użyciem siatki), jednakże wciąż oznaczają one pobyt w szpitalu, dodatkowe obciążenie dla organizmu oraz stres.

W moim gabinecie dążę do tego, aby te inwazyjne rozwiązania nie były konieczne.

Współczesne podejście

Jaką pomoc oferuje zatem swoim pacjentkom Centrum Ginekologiczne Matejki 9 w Żarach? Jedną metodą redukcji objawów nietrzymania moczu są zabiegi laserem endowaginalnym Aphrodite. Cechuje je minimalna inwazyjność i wykonywane są w gabinecie. Obok typowych, chirurgicznych zastosowań tego urządzenia terapia wykazuje pozytywne efekty zarówno w ograniczaniu objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, redukcji efektów atrofii pochwy związanej z wiekiem, a także poprawę komfortu i jakości życia seksualnego.

Reedukacja mięśni dna miednicy

Inna metoda, dopiero od niedawna dostępna na świecie (a w Polsce jedynie w dwóch placówkach), polega na reedukacji mięśni dna miednicy poprzez pobudzanie ich za pomocą skoncentrowanej wiązki elektromagnetycznej. Specjalnie skonstruowany fotel zabiegowy BTL Emsella wywołuje serię kontrolowanych skurczy tej grupy mięśni, co odpowiada niezwykle wydajnej wersji ćwiczeń Kegla.

Fotel zabiegowy Emsella

BTL Emsella to specjalnie skonstruowany fotel zabiegowy. Leczenie za jego pomocą to procedura wyjątkowo komfortowa dla pacjentki, ponieważ nie wymaga nawet zdejmowania odzieży. Wystarczy dosłownie usiąść i poczekać - pojedynczy zabieg trwa zaledwie pół godziny. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami terapii, klikając tutaj.

powrót na stronę główną