Centrum Ginekologiczne Matejki 9 w Żarach

Waldemar Sługocki
specjalista ginekolog-położnik


zadzwoń i umów się na wizytę:601 961 886


Ćwiczenia Kegla stanowią realną odpowiedź na wyzwania, z jakimi mierzą się mięśnie dna miednicy. Są niezbędne dla zachowania pełnej sprawności fizycznej na przestrzeni życia kobiety i nieodzowne dla jej komfortu.

Jak jednak zapewnić, iż wykonywane są prawidłowo? Co, jeśli brakuje nam czasu lub dyscypliny? Czy istnieją lepsze alternatywy? Dziś odpowiedzieć możemy wreszcie zdecydowanie: tak!

powrót na stronęwww.cgm-zary.pl

"Ćwiczenia Kegla? Co to?"

No, właśnie. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne dla ich zdrowia jest zachowanie sprawności mięśni dna miednicy, znanych jako mięśnie Kegla. Mięśnie te spełniają funkcję motoryczną i strukturalną - trzymają narządy we właściwej pozycji, chronią je i zapewniają oparcie umożliwiające właściwe funkcjonowanie. Gdy osłabną, ulegną uszkodzeniu lub rozciągnięciu, wywiera to negatywny wpływ na życie intymne oraz wydalanie, ale również na posturę - niepotrzebnie obciążając inne grupy mięśniowe i wytwarzając złe nawyki ruchowe, co znów przekłada się na kolejne przykre następstwa. Skutki zaniedbań narastają więc po cichu, ale lawinowo. Brak prawidłowego wzmocnienia mięśni Kegla prowadzi do problemów w zaawansowanym wieku, ale w połączeniu z porodem i/lub wysiłkiem fizycznym może spowodować nietrzymanie moczu nawet u młodych pacjentek.

Przykładowe ćwiczenia

Unoszenie bioder - Należy położyć się na plecach z ramionami wyprostowanymi wzdłuż tułowia. Ugięte kolana stanowią oparcie, z którego korzystamy by unieść (powoli i starannie) biodra, aż ciało ułoży się w prostej linii, jak na rysunku poniżej. Pozycję należy przez chwilę utrzymać dbając, by pozostały odpowiednio napięte mięśnie odpowiedzialne za ten ruch.

Unoszenie bioder

Unoszenie nóg w bok w pozycji leżącej - Należy położyć się na boku, podpierając się rękoma w sposób zilustrowany poniżej. Wyprostowaną nogę unieść tak, by stopa poruszała się po okręgu. Podczas powtórzeń w zachowaniu równowagi pomaga lekkie wysunięcie do przodu nogi przylegającej do podłoża. Należy przywiązywać uwagę do tego, by ruch wykonywany był powoli i starannie przez biodra - od pasa w górę ciało powinno być ustabilizowane, a mięśnie tułowia napięte. Nie należy wykorzystywać pędu nogi dla ułatwienia ćwiczenia.

Unoszenie nóg w bok w pozycji leżącej

Ćwiczyć... czy nie ćwiczyć?

Niestety okazuje się, że nawet gdy kobieta zdecyduje się już na ćwiczenia Kegla, niełatwo jest jej wykonywać je poprawnie. Skąd może zresztą wiedzieć, jak? W końcu nikt nie oceni za nią, czy powtórzenia zostały wykonane z właściwą prędkością i siłą, oraz czy nastąpiło poprawne rozluźnienie mięśni, niezbędne do ich odbudowy. Jeżeli na trening kobieta nie zdecyduje się odpowiednio wcześnie, mięśnie Kegla mogą okazać się już po prostu zbyt słabe, by wykonać właściwe skurcze i się wzmocnić. To frustrujące i może się wydawać, iż jest to sytuacja bez wyjścia.

Niepotrzebnie. Mimo wszystko uszkodzenie lub osłabienie mięśni dna miednicy nie jest nieodwracalne! Warto o tym pamiętać. Nie należy się poddawać. Dzięki BTL Emselli - nie ma do tego powodu.

Nie siedź bezczynnie, tylko... usiądź!

BTL Emsella to specjalnie skonstruowany fotel zabiegowy, wykorzystujący skoncentrowaną wiązkę elektromagnetyczną do stymulacji mięśni dnia miednicy i pobudzenia ich do pracy. Wywołuje on skurcze takie, jak w ćwiczeniach Kegla - dużo wydajniej jednak, niż byłoby to możliwe samodzielnie - gwarantując jednocześnie poprawne wykonanie ćwiczenia. Leczenie za jego pomocą to procedura wyjątkowo komfortowa dla pacjentki, ponieważ nie wymaga nawet zdejmowania odzieży. Wystarczy dosłownie usiąść i poczekać - pojedynczy zabieg trwa zaledwie pół godziny. Zachęcamy, by dowiedzieć się więcej, klikając tutaj.

fotel zabiegowy BTL Emsella powrót na stronę główną